Saturday, March 28, 2009

Koplikord

"Koju!" "Koju-koju!"

Seda kutset on koplielanikud terve päeva oodanud. Nüüd antakse süüa, kellele kaera, kellele lisaks ka pudi. Heinarullid jäetakse kiirelt seljataha ja joostakse nii kiirelt kui jalad võtavad kopliväravasse ootele.

Päev koplis algab vee vedamisega. Suvel on sellega lihtne, vesi tuleb voolikuga tiigist, pump pumpab, tuleb ainult pilk peal hoida, kui juurde tahetakse. Eelmine talv tassiti tiigist ämbritega. Kaks-kolm korda päevas, vähemalt kuus ämritäit iga kord, nii nagu joojatel soovi oli. See talv on lihtsam - käruga. Ümmargune jooginõu mahub täpselt kärusse, tõsta tiigist ämbriga vesi sisse, lükka käru koplisse ja kalla hobustele vesi künasse. Keset talve, kui öösel (ja vahel ka päeval) külmetas, algas vee vedamine jää lõhkumisega. Kõigepealt tiigis olev auk lahti ja siis joogikünad jääst puhtaks. Tuba kütta pole vajagi, kui külm hakkab, välja jääd lõhkuma.
Mõni hobustest on tavaliselt ikka joogikohas ootamas. Ponid paremal, ruunad tulevad kaugemalt oma väravasse. Ei, enam mitte, vahepeal on toimunud koplite vahetused. Ruunad ootavad nüüd paremal, ponid tulevad vasakult ümber varjualuse ruunade endisesse väravasse. Vett kärutatakse seni, kuni joojaid leidub. Soojema ilmaga, kui vesi enam ei jäätu nii palju, et hobustel raskeks läheb, saab künad vett täis jätta. Joovad siis, kui tahavad.


Ruunad jootmist ootamas

Edasi hein. Siiani seisis ponidel koplis heinarullikuhi. Alguses plaanitud rullide ükshaaval ette lükkamisest ei tulnud lõpuks midagi välja - ponid tegid kollektiivse otsuse ja lükkasid rullide ümbert aia maha. Ruunadele lükati kord nädalas rull ette. Kui hein otsa hakkas saama, tuli lihtsalt uus koorem tellida. Uee korraga uus süsteem - ruunadel on ponide rullihunnik, ponid saavad tiigi tagant koplist jao pärast juurde. Praegu saavad kolm korda päevas igaüks sületäie, kui lahtine rull otsas, piisab järgmise aeda lükkamisest. Viimased kaks rulli veerevad küll.


Ponid ja heinarullid


Käsper oma heinarulle valvamas

Õhtul kordub kõik jälle uuesti. Vesi, vesi ja veel kord vesi. Seni kuni joojaid leidub, ja vahel ka künad täis - oleneb ilmast. Õhtul on ka söötmise aeg. Kõigepealt ruunadele nende portsud. Stefan tervitab oma kohal järjekordse kummardusega - üks esijalg üle teise. Halvaaga meenutame vana "Loobu" käsklust - nüüd vaatab juba ise kõrvale, kui kaera hakkan andma. Vana hobu õpib ka uusi trikke:) Ponid ei taha väga oma rivikorda sisse võtta. Kevin on neist kõige kuulekam ja seisab kannatlikult väravas oma kohal. Samas on ta ka ainus, kes ei pea kartma, et keegi tema sööki himustaks. Kui Kevinil on ämber ees, püüavad ka märad, ent tulutult, mingitki rivikorda saavutada. Asi lõppeb tavaliselt sellega, et Viisu sööb oma ämbrist mõned ampsud ja vahetab Käsperiga kohad, loovutades oma ämbri talle. Verde on veidi eemal ja jõuab oma söögi ära süüa enne, kui Viisu oma suure kere tema poole suunab.

Viimased ettevalmistused veel ööseks - vesi ette, ponidele viimased heinasületäied ja "Head ööd!" Järgmine hommik algab kõik jälle uuesti.

Wednesday, March 25, 2009

Tihane on suur

Kuidas aru saada, et kassipoeg on suureks kasvanud?

Tuleb minna kliinikusse, et kassipojale toitu osta, ja avastada, et kassipoegadele mõeldud sööki ei ole.

Umbes üheksa kuud tagasi, eelmisel jaanipäeval, tuli meie juurde elama Viktor Ludmilla Kukk-Tihane, ehk Tihane, või koduselt Siuts. Meie juurde saabus ta läbi Tartus asuva Janne Orro loomakliiniku. See on ka lähim koht Tartus, kust ma talle sööki käin toomas. Senini kord kolme nädala tagant 2kg kassipoega pudi, Science Plan, seekord aga meie pudi ei olnud. Nii tuligi Tihasele võtta väike pakk suurte kasside sööki. Ta juba 11 kuud vana ka, võiks juba ju suur kass olla.



Tihane oma esimesel päeval kodus



Ja kuus kuud hiljem

Saturday, March 21, 2009

Sportponi ja peotäis ussirohtu

See siis ongi kevad? Hommikul sadas lund, õigemini tuiskas lausa. Ja meie pidime varssa võõrutama. Nojah, mis lubatud, tuleb ära teha.

Tõnu oli varjualuse ustega ühele poole saanud. Uhked nägid välja küll. Mul jäi üle veel ainult viimased jääkoormad välja kärutada ja allapanu sisse kärutada. Ei midagi uhket, lihtsalt suvel ebaühtlaseks trambitud pind tuli tasaseks saada. Selleks kõlbas ponide poolt kõrvale pandud söödamatu hein küll. Eks hiljem saab selle kompostihunnikusse lükata. Ja varjualuse ümber oleva kopli traat tuli valge lindiga asendada. Selleks ajaks oli Kati ka lõpuks välja jõudnud, nii et läks kiiremini. Ilus sai. Ma olen kogu aeg tahtnud traadi asemele valget linti. Sel suvel asendan kindlasti kogu traadi lindiga. Palju lihtsam käsitleda ja ilusam näeb välja ka. Peaaegu nagu minu unistus valgetest lattaedadest. Aga meie küngastele lattaed ei sobiks. Enamus kopleid muutuvad nagunii ajutisteks, mis v.a. nurgapostid kokku korjatakse kui neid enam vaja ei ole. Sügisel, kui hein on tehtud ja süüa väheks jääb, piiratakse nii suur ala kui saab aiaga. Talveks tagasi väiksemad talikoplid. Suvel vahetame kopleid, siis saan söödamatu kraami vahepeal maha niita ja sõnniku välja vedada, ei ole segavaid loomi ümberringi hiilimas.

Järgmine ülesanne oli palju keerulisem - hobuste ümber paigutamine. Nagu Janika pärast mainis - mul on teravate hammastega karjakoera vaja. Kaks karja tuleb ringi paigutada nii, et nad kokku ei puutuks. Kui Kevin üle aia ninapidi ruunasid nuusutama pääseb tuleb varsti aedu lappima hakata. Ruunasid loodetavasti mitte. Seega toimus väikest viisi kastide-lükkamise-mäng.
Kõigepealt ruunad. Kuna nende endises koplis polnud ühtegi ligipääsetavat väravat - viimase hüppas Käsper nädal tagasi puruks - tuli neile kõigepealt taas-suletav auk aeda teha. Ja siis ruunad nööriotsa ja minek. Hmm, Stefan ei tule sedasi. Seega, Halvaa nööriotsa ja Stefan sappa. Tuleks ta siis ilusti sabas, ei, tal vaja ringi joosta, mis tekitas ka Halvaas soovi ringi joosta. Siin tulevad appi nöörpäitsed, millega Halvaa sai kohe aru, et ei maksa jooksma hakata. Aga pea püsti käekõrval võib ikka kepsutada. Õnneks Stefan väga kaugele jooksma ei hakanud ning tuli ilusti aeda tehtud august Halvaa järel läbi. Lahtilastud Halvaa aga pidas vajalikuks oma "karjale" natuke kombeid õpetada. Eriti kuna vaheaia taga näitas Kevin, et seal on tema territoorium ja nood "täkud" ärgu sinna ronigu. Seega puhkes ruunade koplis väike madistamine. Hambad laksusid, Halvaa omad ainult. Pikalt üksi elanud hobusena on ta karjajuhi rolli ilusti sisse elanud ja pani kähku paika, kes kus olla võib. Ehk siis - Stefan tema selja taga, ponide ligi ärgu trügigu.
Edasi ponid ruunade koplisse. Tegelikult on see ponide suvekoppel, mis koosneb kahes koplist, mida läbib võsastunud madal kraav. See võsa neile meeldib. Lisaks on seal veel kasesalu, mille nõrgemad puud Viisu eelmisel suvel välja praakis. Ponide all mõtlen ma meie nelja raskeveohobust - Kevin, Viisu, Verde ja Käsper. Kui Kevin-Viisu veel kahekesi olid oli nende transportimine lihtne. Ütlesin ainult, et minek, ja suured loomad tulid nagu kutsikad mul sabas kuhu vaja. Nüüd on see raske - kellelgi on ikka vaja kuhugi midagi uurima minna. Mispeale Kevin peab korrarikkujale järgi minema, misjärel läheb ülejäänud kari omakorda temale järgi. Seega võtsin Kevini nööri otsa ja läksin väravaid avades ees, Kati tuli märadega järel. Üks hetk näis kõik toimivad, seejärel sööstis üks mära ühes suunas ja teine teises, Kati ei suutnud piisavalt venida ja nii kihutasidki märad korded taga lohisemas mööda kopleid ringi. Kevin on siinkohal tubli ja arukas. Vaatas küll silmanurgast seda korralagedust, ent tuli ilusti minuga kaasa uude koplisse, kuhu ta värava taha ootama jätsin. Seejärel märadele järele. Verde oli tagasi oma vanasse koplisse putkanud, kust Kati ta jälle kätte sai, Viisu Käsperiga oli aga kadunud. Künklik maastik, hetk hiljem nägin, et ta oli ruunade aia äärde läinud. Ehk tahtis Käsperit sinna viia? Mine tea. Tema püüdmisega oli rohkem tegu, mind lähenemas nähes kihutas ta jälle minema. Tavaliselt ta sammust kiiremat tempot üles ei võta, aga nüüd sööstis traavi-galoppi koplite vahel, Käsper ja korde sabas. Verde oli selle aja peale Kati poolt Kevini juurde pandud. Lõpuks suutis ka Viisu õige värava üles leida ning Kati korde tema päitsete küljest eemaldada. Madinat jätkus aga kauemaks, kuna taasühinenud ponikari pidi ju mööda oma uut koplit ringi sööstma.
Järgmine ümberpaigutus oli lihtsam. Ruunad ponide koplisse. Selleks oli vaja vaid kolme posti jagu vaheaeda eemaldada ja värav lahti teha. Uus koppel tõi endaga kaasa uued jooksutuurid. Vaja ju kõike uurida. Halvaale pakkus erilist huvi varjualune. Vaatas pikalt üle ukse sisse. Ta on ka varem seal kinni olnud, ent siis oli uste asemel vaid palk ette pandud.
Kuni ruunad oma uue kopli on üle vaadanud ja maha rahunenud otsustasime Katiga varjualuse juurde heina veeretada. See ei olegi niisama lihtne, kuna enamus Metsavenna käest saadud heinast on rullides, mis ei ole kuidagi enam rulli moodi. Aga see-eest on hein hea. Mõnusalt kuiv ja krõmpsuv. Söö või ise. Eriti oluline on see ruunadele. Seisab veidi õues ja tuuldub, ning ei tolma enam. Kerge lumesadu mõjub ka lisaks hästi. Ruunadel on emfüseem. Nad ise ei tea seda. Halvaal pole üldse näha, et midagi valesti oleks, aga loomaarstiga vaatasime paar aastat tagasi - on küll. Stefanil on hullem. Aasta tagasi oli hingamine olnud nii halb, et seda oli kaugele juba kuulda. Meil saab aru, et miskit teda vaevad, kui hoolega jälgida, kuidas ta hingab. Isegi köhinud on ta kodus harva. Vahel, kui hein kurku jääb, köhatab paar korda. Hullem oli siis, kui ma paar päeva pärast tema koju saabumist Halvaa koplist välja võtsin. Siis jooksis paaniliselt ringi seni, kuni köhahoog peale tuli. Andsin talle Halvaa tagasi. Hiljem pole enam nii närvi läinud. Nüüd ootab viisakalt väravas, kuni Halvaa töölt koju jõuab. Või läheb heina sööma. Alati järgneb sellisele ootamisele ka väike mängutuur. Seega, veeretasime Katiga heinarulli. Kuni see otsustas ära laguneda. Peaaegu jõudsime kohale. Viisin hanguga laiali pudenenud heina varjualusesse. Kuna ruunad olid otsustanud, et nemad sellest koplist enne ei lahku, kui mõnda nõusse vesi ei teki, lasin Katil neid seni joota. Siis saime varjualuse ümbert kopli hobusevabaks. Nüüd oli aeg Halvaa varjualusesse viia. Viimati elas ta tallis 2007. aasta 1. mail. Seega suletud ruum tekitas kerge paanika, mida omakorda võimendas Stefani sööstud mööda koridori üles koplisse ja tagasi värava taha. Õnneks on nad mõistlikud loomad ja rahunesid kähku maha. Mis tähendas, et oli aeg minna Käsperile järele.

Väike poni tuli rõõmsalt minuga kaasa. Ülejäänud jäid väravasse ootama, ent keegi ei kutsunud teda enam tagasi. Kõik läks ilusti, kuni Käsper avastas, et tegemist ei olegi niisama kena jalutuskäiguga. Kordega siia-sinna teda juhtides saime lõpuks varjualuse juurde. Lapse hõikumistele vastas aga ainult Halvaa, kes teda selleks ajaks juba näinud oli ja rõõmsalt kutsus. Tundus, et asi laabub, kuna Käsper enam karja poole ka ei kiskunud. Kuni Kati tema latriust avama hakkas. Mis iganes last ehmatas, järgmine hetk sööstis ta tuldud teed tagasi. Viimasel hetkel sain puud pidurina kasutades ta seisma, mille tagajärjel Käsper jalgealuse kaotas ning mina oma käega täie hooga vastu puud lendasin. Valus oli. Hambad ristis julgustasin last edasi varjualusesse minema. Uudistas, uudistas, ja julges lõpuks sisse astuda. Lõpuks ilusti omas latris. Halvaa andis läbi vaheseina märku, et sealpool on tema ruum. Sellisest kohtlemisest veidike hirmutatuna otsustas Käsper proovida, kas välja saab. Ei saanud. Väikselt ponil pole piisavalt jõudud, et ust eest ära lükata. Tundus, et rahuneb. Lõupuks jõudis ka Inga naabertalust koos oma mehega kohale. Arutasime parasjagu, kas maksab Halvaad Stefaniga vahel kokku lasta, et nad joosta ja mängida saaks. Järgmine hetk otsustas Käsper, et talle aitab. Paar katset ja hetk hiljem rippus ta kõhuli ukse peal. Ise ulatus sellest vaevalt üle piiluma. Aga nüüd kõõlus, esijalad ühelpool, tagajalad teisel pool. Paanikat ei jõudnud veel tekkida, kui uks järgi andis. Ja poni oli jälle vaba. Nii palju siis minu ilusatest ustest. Egas midagi, pärast pikka arutelu otsustasime, et paneme Käsperi Keviniga ühte koplisse, ehk ei kipu tuttava hobuse juurest Viisu juurde. Veeretasime neile isegi suure rulli heina seltsiks. Mõttetu, 1,5 tuni hiljem oli Kevin üksi, Käsper õnnelikult tagasi ema juures. Juhtunust andis aimu ainult õnnetult keset koplit lebav krussi keritud värav. Madalam värav püsis oma kohal - põhjus, miks Kevin karja juurde tagasi ei saanud.

Kuna eelmisel päevl oli ussirohu tellimus kohale jõudnud, siis oli, millega end paar tundi hiljem lõbustada. Seitse süstlatäit ussirohtu hobustele sisse ajada - suured ponid saavad lisaks ühe süstla kolmepeale, nad nii suured. Kõigepealt Halvaa ja Stefan. Kuna Halvaal polnud päitseid peas ja Stefan kardab ussirohusüstlaid (seekord isegi nuusutas, mis see on, mis mul käes) said nemad oma portsud kaeraga. Stefan küll pirtsutas veidi, aga kui leidis, et ilma kaera ei saa, sõi ka oma osa sisse. Ponidega on teine lugu. Eelmine kord pidin üksi hakkama saama, ja kui ühe süstlatäie veel sain neile sisse topitud, siis seda 1/3 ei tahtnud nad enam kuidagi süüa. Kaua ma topin neile naljakaid asju suhu. Kahekesi on lihtsam. Mina hoidisn hobuste päid ja Kati tegeles süstla hobusele suhu saamisega. Õnnestus. Viisu küll püüdis minema jalutada ning Verde üritas viimase kolmandiku saamisest kõrvale hiilida, aga oma portsud said kõik kätte ja kaduma ei läinud tilkagi. Käsper on ponidest ainus, kes ussirohtu vastuvaidlemata võtab. Korra olen seda talle lausa üle aia andnud.

Katastroofiga alanud päev läks siiski lõpuks lõbusaks kuna õhtul otsustasid ämblikud tuppa jalutama tulla. Kati põgenemisi oli tõsiselt lõbus vaadata. Kahjuks pidi üks ämblikutest seejärel õue kolima. Ehk ei ole enam liiga külm.

Friday, March 20, 2009

Kevad

See aasta tuleb kevad teisiti, tiu-tiu, ja teisiti...

Tõesti, see aasta tuli kevad teisiti. Tuli tõsise jääraiumise ajal. Hoolimata oma esialgsest, talve viimaste tundide soojast paistmisest, ei tahtnud kevadpäike aga kuidagi oma tööd teha ja jää raiumisele kaasa aidata. Selleks ajaks kui päike varjualusesse sisse vaatama ulatus, oli ta juba oma soojuse kaotanud ning vaikne tuul tõusis tasapisi aina tugevamaks ja tugevamaks. Ent jääd oli vaja raiuda. Terve 3x3 meetrit suure latri jagu ja veel rohkemgi kõva paksu jääd. Kõike seda hea eesmärgi nimelt.

Kevad tähendab algust. Algust uuele elule. Ja selleks, et uus elu algaks, tuleb vanaga hüvasti jätta. Jää raiumine toimus Käsperi uue elu nimel. On aeg lahkuda lapsepõlvekarjast, kuhu väike raskeveotäkk ligi 10 kuud tagasi sündis. Aeg lahkuda ema, isa ja "tädi" juurest suurte poiste karja. Mängida suurte poiste mänge. Olla suur ja olla ise, mitte sõltuda oma vanemate hellast hobuhoolitsusest. Ent lahkumiseks on Lõuna-Eesti künklikule maastikule rajatud koplid keeruline keskkond. Vii varss karjast kaugele tahad, ikka näeb oma sünnikarja, ning soov tagasi saada on tugevam kui elektrikarjus ja aiapostid. Niisiis kolib Käsper varjualusesse, kust vanemad enam silma ei paista. Ja selleks tuleb varjualune puhtaks teha sinna talveks kogunenud jääst, et loomalapse jalgealune oleks tugev ja kindel, mitte libe. Minu ülesanne on tagada, et raske tee ühest elust teise kulgeks nii turvaliselt kui saab. Ning pärast rasket tööd on varjualune peaaegu et valmis. Veel viimane kuhi lahti taotud jääd tuleb välja tõsta, jalgelaune heinajäägiga tasaseks teha ning kopliaia traat valge lindiga asendada. Isegi uksed on latritel ees ning senine kolmest lauast koosnenud vahesein lauajuppidega tihedaks seinaks löödud. Kaks latrit, mis vajavad kahte hobust. Käsper ühte, ja suurte poiste karja tubli juht Halvaa teise.

Ent raske töö kõrval leidub ka väikeseid rõõme. Kuue näljase hobuse sisse kaob 10 rulli heina vähem kui 3 nädalaga. Ja iga koorem kuiva kõrmpsuvat heina rõõmustab. Nii saabus ka veidi peale kevadet uus koorem pikisilmi oodatud sööki. Eelmisest koormast oli alles veel vaid üks kinnine rull ning ruunad, kes oma talvekoplist eelmisel nädalavahetusel olid heinalaost liiga kaugele kolinud, et rulli neile tervelt ette veeretada saaks, rõõmustasid eriti. Sest suurem osa koormast toodi nende aia taha. Ponide talvekoplisse puistati vaid mõned rullid. Nemad on heina toomisega juba harjuma hakanud. Iga mõne nädala tagant pannakse nad vahekoridori kinni ja traktor heinakoormaga sõidam nende koplisse. Kui traktor ära on läinud, on koplis jälle palju-palju süüa. Kuni järgmise korrani.
Seekord suutis heinakoorem peaaegu märkamatult koplini jõuda. Olime Katiga parasjagu lõunat lõpetamas, kui märkasin aknast veel koorma saba talli taha kadumas. Kui kolisse jõudsin, seisis koorem juba ponide värava taga. Kevin tubli poisina oli juba vahekoplisse kolinud, ent Verde oma suure ümmarguse kõhuga seisis otse väravas ja vahtis traktoriga tõtt. Paar kiiret liigutust ja märad koos Käsperiga olidki Kevini juures ootamas, et traktor oma ringi nende õue peal ära teeks ja nad taas heina krõmpsutama saaks hakata. Seekord oli ka kaasas väike traktor kopaga ning heinavedajate ülevaatajad oma autoga. Kopa kaasabil tõsteti mõned rullid koplisse maha ja siis kihutati tiigi taha koplisse, kuhu ülejäänud koorem lihtsalt maha kallati. Halvaa ja Stefan, kes traktoreid kardavad, vaatasid koorma saabumist küll suure huviga pealt. Nad ei tea, et homme kolitakse nad sellest kuhjast kaugele - Stefan ponide koplisse ning Halvaa Käsperi juurde - ning ponid on hoopis need, kes heinahunniku lõpuks omale saavad. Sedapuhku siis juba kolmekesi. Aga senikaua naudivad nad heinarulli, mis pärast jäälõhkumist neile kuhjast söögilauaks veeretati.